महिलाहरुको सारथी बन्दै मनहर्वा साना किसान

sana kisan

बारा । २०६० साल पौषमा स्थापना भएको साना किसान कृषि सहकारी संस्था लि.मनहर्वा स्थानिय महिलाहरुको सारथीको रुपमा विकास भएको छ ।

झण्डै १५ करोडको कारोबार गर्ने संस्थाका कुल सदस्यको ९७ प्रतिशत महिला सदस्य छन् । बैशाष महिना सम्म कुल १७ सय ७ शेयर सदस्य मध्ये ५१ जना मात्रै पुरुष छन् । भने बाँकी महिला । महिलाहरुद्वारा संचालित सहकारीले महिलाहरुको आर्थीक,सामाजीक र नेतृत्व विकासमा विभिन्न काम गर्दै आएको संस्थाकी अध्यक्ष नयनकला खड्काले जानकारी दिईन ।
संस्थाले सामाजिक क्षेत्रमा काम गर्दै महिलाहरु सुत्केरी हुँदा स्याहार खर्च दिने, एकल वृद्धालाई सम्मान सहित आर्थीक सहयोग गर्ने । बिपद्मा परेका महिलाको परिवारमा खाध्यान्नका साथै विभिन्न खालको सहयोग गर्ने गरेको अध्यक्ष खड्काले जानकारी दिईन । महिलाहरुलाई ब्यवसायिक पशुपालन गर्न तालिम,अन्तर सहकारी भ्रमण र नेतृत्व विकास सम्बन्धी विभिन्न गोष्ठी भेला गर्दै आएको बताईन । त्यस्तै हाते कडाई ,ब्यूटी सियन र सिलाईबुनाई जस्ता कार्यक्रमहरु गर्ने गरेको छ ।

संस्थाले राष्ट्रिय विपद्का जस्तै सुनकोशि पिडीत तथा भुकम्प पिडितहरुका लागी विभिन्न निकाय मार्फत ८५ हजार सहयोग गरेको छ । चार्डपर्व अनुसारका कार्यक्रमहरु गर्दै महिलाहरुलाई श्रृङ्गार सामाग्रि प्रदान गर्ने काम समेत सहकारीले गर्दै आएको छ । महिलाहरुलाई खुत्रुके बचत, खुशि बचत र नियमित बचत गर्न लगाउने र आवश्यकता अनुसार सहुलिय ब्याजदरमा कृषि कर्जा प्रदान गर्ने गर्दछ ।

सहकारी मनहर्वा र उत्तरझिट्कैया गाविसमा कार्यालय खोलि आफ्नो सेवा विस्तार गरेको छ । महिलाहरुमा बचत गर्ने बानीको विकास गरी उनीहरुलाई ब्यवसायिक बनाउने खालका परियोजनामा लगानी गर्ने काम संस्था गर्दै आएको छ । बिशेष गरी कृषि उत्पादन वृद्धिमा सहयोग गर्न संस्थाले माटो परिक्षण ल्याब सुविधा प्रदान गर्दै आएको अध्यक्ष खड्काले बताईन ।
२ सय ३६ जना मिलेर मासिक १० रुपैयाका दरमा बचत जम्मा गर्दै संचालनमा ल्याईएको सहकारीले ८ कारोड आन्तरिक पूँजी संकलन गर्न सफल भएको छ । आ.ब. २०७२।०७३को बैशाख मसान्त सम्म संस्थाले ८ करोड ४५ लाख ६८ हजार लगानी र ७ करोड ५३ लाख ३८ हजार असुली गरेर २६ लाख ५३ हजार नाफा गर्न सफल भएको जनाएको छ ।

सदरमुकामबाट १० किलो मिटर उत्तरमा रहेको सहकारीले ग्रामिण क्षेत्रमा रेमिट लगायतका सुबिधा संचालनमा ल्याएका कारण यसक्षेत्रका नागरिकले दिनभर माया मारेर अन्यत्र धाउनु पर्ने बाध्यताबाट मुक्ति पाएको स्थानिय चमेली लोप्चन बताइन् ।प्रतिक्रिया दिनुहोस