केही खराब नियत भएका ऋणीहरुका कारण सिंगो सहकारी क्षेत्र नै बदनाम

सहकारी भनेको यस्तो संस्था हो, जसको संचालक सदस्य आफैँ हुन्छन् । सहकारीमा नियमित रुपमा पैसा जम्मा गरिन्छ । पैसा जम्मा गर्ने सबै बचतकर्ताहरु उक्त संस्थाको शेयर सदस्यसमेत हुन्छन् । उनीहरुले आवश्यकताअनुसार निश्चित व्याजदरमा सहकारीबाट कर्जा लिन पाउँछन् । यसरी कर्जा लिएर साँच्चै सदुपयोग गर्ने हो भने सहकारीबाट समृद्धि सम्भव छ । यद्यपि, केही खराब नियत भएका ऋणीहरुका कारण सिंगो सहकारी क्षेत्र नै बदनाम भएको अवस्था छ ।

सहकारी क्षेत्रमा ठगी भएका एवम् सहकारी संचालक नै बचतकर्ताको पैसा लिएर भागेको घटनाहरु धेरै सुनिएका छन् । यस्ता प्रायः घटनाहरु ऋणीहरुका कारण घट्ने गरेका छन् । ऋणीले लिएको कर्जा अन्य सदस्यहरुले गरेको बचत हो । उसले बुझाएको व्याजबाट बचतकर्ताहरुलाई व्याज दिनुपर्ने हुन्छ । कर्जा लिनेहरुले व्याज तिर्ने मनशाय नै नदेखाएपछि संचालकहरु भाग्न बाध्य हुन्छन् ।

त्यसमाथि सहकारी क्षेत्रको नियमन नै कमजोर रहेको छ । जसकारण ऋणीदेखि लिएर संचालकसम्म सजिलै उम्कन पाइरहेका छन् । समय समयमा अनुगमन, दोषीलाई कारबाही जस्ता कदम चाल्ने प्रभावकारी संयन्त्र भएको भए ऋणी अनुशासनमा बस्थे र सहकारीको वास्तविक उद्देश्य पूरा हुन सक्थ्यो ।प्रतिक्रिया दिनुहोस

error: Content is protected !!